אמא מענישה ילד

למה עונש לא מלמד ילדים להיות אחראים ומוסריים יותר?

גם בזמנינו ה"נאור", רבים מאתנו, ההורים, משוכנעים שאי אפשר לגדל ילדים ללא ענישה.
אז נניח שאומרים לנו שעונש זה דבר שלילי, אבל בשטח איך נלמד את הילד להיות ממושמע, להביל בין טוב לרע, להפנים כללים, להפוך לבוגר ואחראי?
רובינו קיבלנו עונש בתור ילדים, והוא נראה לנו חלק בלתי נפרד מהחינוך. לא, חלילה, עונשים כבדים. אבל עונשים "חינוכיים" זה בסדר, אפילו נחוץ והכרחי.

האומנם?
מדהים ללמוד מה המחקר מספר לנו על תוצאות השימוש בעונשים.
באחד המחקרים (ויש ממש הרבה) בדקו ילדים בכיתה ז' שקיבלו עונשים בבית, כולל תוצאות הגיוניות (כן, זה הסוד של העונש!) ופסק זמן לעומת ילדים בני אותו גיל שהוריהם לא השתמשו בעונשים ובפסק זמן.
מה גילו החוקרים?
הילדים בקבוצה שקיבלה עונשים היו מפותחים פחות מבחינה מוסרית מאשר הקבוצה השנייה.

מפתיע, לא?

האמת, אם מתעמקים בנושא מבינים שילדים שלומדים לעשות בדיוק מה שנאמר להם מפחד לאבד את האהבה של הוריהם, נוטים להשתמש בכללים ללא הפעלת שיקול דעת, בסגנון נוקשה שלא מבחין מה מתאים למצב מבחינה מוסרית.

למעשה, מחקרים לאורך השנים מראים שילדים שמקבלים עונש מתנהגים פחות טוב. הסיבה לכך לא נעוצה בעובדה שילדים שמתנהגים באופן מפריע מקבלים יותר עונשים, אלא שילדים שמענישים אותם מגלים התנהגות יותר גרועה.

למה זה קורה בעצם?

  1. עונש גורם לילד להתרכז בהשלכותיו המכאיבות ולא במה שמעשיו שגרמו לו לקבל עונש. אם היו אחרים שנפגעו ממעשיו של הילד, הוא פחות מסוגל להיות אמפתי כלפיהם, בגלל העיסוק שלו בסבל של עצמו.
  2. עונש גורם לילד להרגיש שהוא רע. זה סוג של "נבואה שמגשימה את עצמה", לכן ילדים שמקבלים עונשים נוטים לחזור על מעשיהם וכך נוצר מעגל של מעשה מפריע-עונש-הרגשה רעה-מעשה מפריע- עונש… וחוזר חלילה.
  3. הלקח הכי משמעותי שהילד לומד מהעונש הוא איך להימנע ממנו בפעם הבאה על-ידי שקר, הסתרה וכו'. לכן עונש מעודד חוסר יושרה.
  4. כאקסיומה, ילדים חווים עונש כמעשה לא הוגן. זה מלמד אותם שכוח זה הדבר הכי חשוב ונחשק ולכן עונשים הופכים אותם לפחות מוסריים.
  5. עונש, אפילו פסק זמן, פוגע בקשר שלנו עם הילד. כמה שהם מרגישים יותר מנותקים מאתנו, כך הם פחות מעוניינים שנהיה מרוצים. כמה שהניתוק מתחזק, כך גם מתחזקת התנהגות מפריעה.
  6. עונש לא מלמד ילדים איך לתקן את מעשיהם ועוד לפני כן איך לנהל את רגשותיהם שהביאו אותם להתנהגות מפריעה. כתוצאה מכך, הרגשות הקשים נדחקים פנימה, רק כדי להציף את הילד בפעם הבא ולגרום לו להפרעות התנהגות נוספות.
  7. עונש יוצר מוקד שליטה חיצוני אצל הילדים. הוריהם הופכים האחראים לגרום להם להתנהג כראוי, במקום שהם ילמדו לקחת אחריות על מעשיהם.

האמת, התעייפתי לכתוב את כל הסיבות למה לא להעניש אם רוצים לגדל ילדים שבוחרים לעשות טוב ולהימנע מרע.

אם העונש כל כך גרוע, אז מה האופציות שלנו כהורים?

אני בטוחה שכשאנחנו מבינים שהעונש מזיק לילדינו, חשוב לנו ללמוד מה כן לעשות במקום. אי אפשר להישאר באוויר ללא כלים, נכון?

בגדול, הכוונה אוהבת שכוללת גבולות ברורים, אמפתיה, קשר ודוגמה אישית הינה דרך בטוחה לגלד ילדים בעלי משמעת עצמית וחזקים נפשית.

 

 

רגע, אמא! אל תשכחי למלא את כתובת המייל שלך כדי שהפוסטים הכי מעודכנים יגיעו ישירות אלייך

דילוג לתוכן